Aktuella kurser

Våra kurser uppdateras normalt ca kl.13:00 på helgfria bankdagar. Tids- och kursavikelser kan förekomma.
För att köpa eller sälja någon av nedanstående valutor måste du vara kund hos Nokas Värdehantering AB.
 
Kursdatum: 2019-05-17
 ValutaLandperNokas köper sedlarNokas säljer sedlar
AEDFörenade Arabemiraten100n/an/a
AUDAustralien100630,7335697,1265
BGNBulgarien100n/an/a
CADKanada100679,9815751,5585
CHFSchweiz100907,50021003,0266
CNYKina100124,1728154,8672
CZKTjeckien10039,792243,9808
DKKDanmark100137,0817151,5113
EGPEgypten100n/an/a
EUREuroland1001023,74851131,5115
GBPStorbritannien1001170,47601293,6840
HKDHongkong100116,6695128,9505
HRKKroatien100n/an/a
HUFUngern1003,15333,4853
ISKIsland1007,47458,2613
JPYJapan1008,34919,2279
NOKNorge100104,5488115,5540
NZDNya Zeeland100599,2315662,3085
PLNPolen100237,8515262,8885
RUBRyssland10013,275316,5569
SGDSingapore100666,0165736,1235
THBThailand10027,047133,7329
TRYTurkiet100151,0975167,0025
USDUSA100915,74301012,1370
ZARSydafr Republ10064,058570,8015

* n/a = för närvarande kan vi ej erbjuda handel i dessa valutor